Aft Için 6 Doğal Çözüm: Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Aft Için 6 Doğal Çözüm: Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?

 

Aftlar, herhangi bir zamanda ve sıklıkla belirgin bir sebep olmaksızın ortaya çıkabilir. Reçetesiz tedaviler mevcut olsa da, evde hazırlanan ilaçlarla yapılan tedaviler ağrıyı ve tahrişi azaltabilir ve iyileşmeyi teşvik edebilir. İşte aftlardan doğal olarak nasıl kurtulacağınıza dair bazı öneriler.

Evde yapılan tedaviler profesyonel bakımın yerini almayacağından, ağız sağlığınızla ilgili endişeleriniz varsa diş hekiminize danışmayı unutmayın.

1. Tuzlu Su ve Aft

Bir tuzlu su durulaması, aftların kurutulmasına yardımcı olabilir. Yarım bardak ılık suda bir çay kaşığı normal ev tuzunu eritin ve tükürmeden önce çözeltiyi 15 ila 30 saniye boyunca ağzınızın içinde döndürün. Gerekirse birkaç saatte bir tuzlu su ile durulamaya devam edebilirsiniz.

2. Karanfil Yağı ve Aft

Aftlar ağrılı olabilir ve karanfil yağının ağız ağrısına rahatlama sağladığı bilinmektedir. Karanfil, tarihte diş ağrısını tedavi etmek için kullanılmıştır. Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan bir haberde de bahsedildiği gibi, karanfil yağı doğal bir mikrop öldürücü olduğundan ağız yaralarına çok iyi gelir. Karanfil yağı doğal bir antiseptik olan öjenol içerir.

3. Çinko Takviyeleri ve Aft

Demir, folik asit, B12 vitamini veya çinko eksikliği de aftlara neden olabilir. Çinko takviyesi almak, aftlarınızın sıklığını azaltabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Çinko takviyesi alırken, her zaman tedarikçinin talimatlarına uyun.

4. Aloe Vera ve Aft

Aloe vera, aftların neden olduğu ağrıyı azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bitkiden gelen jeli doğrudan aftın üzerine uygulayın ya da aloe vera suyu için. Aloe vera çatlamış dudaklar ve uçuk gibi diğer oral rahatsızlıkları da tedavi edebilir.

5. Hindistan Cevizi Yağı ve Aft

Hindistan cevizi yağı antimikrobiyaldir ve ağızdaki zararlı bakteri suşlarının bir kısmına karşı savaşır. Bir çorba kaşığı hindistan cevizi, susam veya diğer yenilebilir yağlar ile gargara yapılması, yağ gargarası olarak bilinen eski bir uygulamadır. Hindistan cevizi yağı ile yapılan günlük gargaranın plakları azalttığını ve yağın laurik asidinin aft tedavisine yardımcı olduğunu ortaya çıkarılmıştır.

6. Elma Sirkesi ve Aft

Elma sirkesi çeşitli rahatsızlıklar için popüler bir ev ilacıdır. Bakterileri yok etme kabiliyeti, aftınızın giderilmesine yardımcı olabilir. Ancak sirke, aftınızla temas ettiğinde yakabilir, bu yüzden eğer acı çekiyorsanız başka bir ev ilacı deneyin. Bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırın ve çözelti ile 30 saniye ila bir dakika boyunca durulayın. Tükürdükten sonra, sirkenin diş minesine zarar vermesini önlemek için ağzınızı sade suyla çalkalayın. Elma sirkesi ile günde sadece bir kez durulama yapın.

Aftlardan doğal yollarla nasıl kurtulacağınızı ararken, çeşitli tedaviler olduğunu göreceksiniz. Bir kişi için işe yarayan şey başka bir kişide işe yaramayabilir, bu nedenle farklı doğal ilaçlar denemekten çekinmeyin. Aftınız iyileşmezse veya kötüleşirse, profesyonel bakım için diş hekiminize veya doktorunuza başvurun.

 

 

Anahtar Kelimeler:
Microsoft Türkiye’den “Birlikte Daha İleriye”Önceki Haber

Microsoft Türkiye’den “Birlikte Daha İle...

Şahin; “Sağlık Turizminde oldukça avantajlı durumdayız.”Sonraki Haber

Şahin; “Sağlık Turizminde oldukça avanta...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!