Ali Osman Akat; "Amerika ( Halep ) oradaysa arşın (75 milyar $ hedef ) burada!"

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ali Osman Akat; "Amerika ( Halep ) oradaysa arşın (75 milyar $ hedef ) burada!"

Ülkemizde ve yurt dışında başarılı işlere ve projelere imza atan İşadamı Ali Osman Akat Breaking News Yayın Yönetmeni Savaş Uğurlu'nun sorularına tüm içtenlikle cevap verdi.

Savaş Uğurlu; Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ali Osman Akat; 1974 İstanbul Doğumlu olup; Hasankeyfli ve Seyyid olan bir aileye mensubum. Evli ve 2 erkek çocuk babasıyım. Çok iyi derecede İngilizce, orta düzey Rusça ve Fransızca bilmekteyim. Ticarette 20 yılı aşkın tecrübemle ve son derece başarılı atılımlar yapan Ülkemizdeki Kozmetik ve Aeresol sanayinin kurucularından ve ayrıca enerji sektöründe öncü AKAT ailesinin genç ferdiyim. Türk Amerikan İş Adamları Derneği ve Amerikan Ticaret Odası Türkiye Ofisinde Genel Başkan olarak görevimi icra etmekteyim. Ayrıca aile şirketlerimizde de üst düzey yönetici olarak görev yapmaktayım.

Savaş Uğurlu; Türk Amerikan işadamları derneğinden bize bahsedermisiniz

Ali Osman Akat; Türk Amerikan İş Adamları Amerikan Ticaret Odası Türkiye (TABA-AmCham) Türk ve Amerikan iş çevrelerine; ticaret, ekonomi, finansman, sanayi ve benzeri konularda görüş bildirmek, uygulamada yardımcı olmak, iki ülke arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla 1987 Bakanlar Kurulu Kararıyla kurulmuş ‘’KAMU YARARINA HİZMET’’ veren bir sivil toplum örgütüdür. Aynı zamanda Amerikan Ticaret Odası’nın Türkiye Temsilcisi olan kuruluşumuz 33 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren, Amerikan firmaları ve Amerika ile iş ilişkisinde olan Türk firmalarına hizmet vermektedir.

ABD’de iş yapmak isteyen Türk firmalarına tanıtım, piyasa araştırması, strateji, lojistik planlama ve hukuk alanlarında yardımcı olmaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren Amerikan firmalarına, kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarıyla ilişkilerinde ihtiyaçları doğrultusunda çözümler üretmektedir.  İstanbul merkez olmak üzere İzmir, Çukurova ofislerimiz ve Washington, Chicago, New York temsilciliklerimizle çeşitli organizasyonlar zirveler, paneller, eğitimler, B2B toplantıları düzenlemekteyiz.

Savaş Uğurlu; Derneğin ileriye dönük faaliyetleri arasında neler bulunuyor?

Ali Osman Akat; TABA her sene çeşitli iş geliştirme faaliyetleri, paneller, konferanslar, sanayi projeleri, ihracat projeleri ve sosyal sorumluluk faaliyetleri yürütmekteyiz. Bunun yanında bir de bizim AmCham unvanımız var. Bu unvan American Chamber of Commerce yani Amerikan Ticaret Odası temsilciliği demek oluyor ki burada da biz Amerikan Ticaret Odası’nın resmi temsilciliğini yürütüyoruz. Aynı zamanda Dünya’da 117 ülkede 122 adet bulunan AmCham’ler ile ortak faaliyet gösterip işbirlikleri yapıyoruz. Örneğin; Türkiye’de bize üye olan bir kişi ya da kurum için Dünya’da 117 ülkedeki herhangi bir AmCham ile irtibata geçip o ülkede ihtiyaç duyduğu bilgi, network veya sektörel analizleri edinebiliriz.

 Savaş Uğurlu; Dernek olarak Abd'nin Türkiye'ye olan bakışı ve Başkan Trump'ın ülkemize olan davranışları sizlere samimi geliyormu?

Ali Osman Akat; Şu anda iki ülke arasındaki ticaret hacmi 20 milyar dolar seviyelerinde. Bunun ihracat oranı 7-8 milyar dolar, ithalat oranı 11-12 milyar dolar civarında. Görüldüğü üzere ABD ile dış ticaret açığımız var. Bunu dış ticaret fazlasına çevirmek ve belirlenen 75 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmak zor değil. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Trump’ın 75 milyar seviyesini başlangıç olarak koyduğunu düşünüyorum.

Savaş Uğurlu; Geçtiğimiz günlerde tüm siyasi partiler ortak bir bildiri ile Fetö terör örgütü başının iadesi ile alakalı bir açıklama yaptı? Türk Amerikan İş adamları derneğini kurarken Abd'de hala rahatça dolaşan bu örgüte kişilerin varlığı sizleri rahatsız eder? diye bir düşünceniz hiç oldumu?

Ali Osman Akat; Turk-Amerikan İş Adamları Derneği – Amerikan Ticaret Odası Türkiye Temsilciliği bir siyası dernek veya oluşum değildir. Kamu Yararına hizmet veren ticaret odaklı bir sivil toplum kuruluşudur. Siyasi konularda yorum yapmamak kaydıyla Dünya’da meydana gelen terör saldırılarını ve diğer eylemleri şiddetle kınar, adalet ve hukukun bir toplumdaki öneminin altını kalın kalem ile çizeriz.

Savaş Uğurlu; Dernek olarak olmazsa olmaz hayalinizde olan ve mutlaka olması gerek dediğiniz bir projeniz varmı?

Ali Osman Akat; Dünya ekonomisinin ¼’üne sahip olan ABD ile ülkemiz arasındaki ticaret hacmi olması gereken bir seviyede degildir. Çesitli dönemlerde yasanan siyasi olayların karsılıklı ticaret ve yatırımlarımızı bu denli etkiliyor olması da ciddi derecede düsünülmesi gereken en önemli konulardan biridir. Halbuki is hayatı kendi gelecegine yönelik kararlarını öncelikli olarak ticari prensiplere göre belirlemeli ve muhtemel siyasi etkilenmeleri de ikincil olarak degerlendirmelidir. Her iki ülke is âleminin bu konuda maalesef üzerine düsen görevi bugüne kadar yapmadıgı kanaatindeyim. Bizler de bu düsünceden yola çıkarak iliskilerin gelismesi ve ticari kapasitelerin arttırılması için üzerimize düseni yapmak gayesiyle IZUS - Industrial Zone in USA projemiz için çalısmalara basladık ve öncelikli olarak da Türkiye’deki is âlemimizi bilgilendirme turlarına çıktık. Gördük ki ilgi ve alaka çok. O zaman bu projenin hayata geçirilmesi için daha yogun bir çalısma takvimini de önümüzdeki süre için planladık. Bunun yanında yaptığımız ortak akıl toplantısının sonuç bildirgesi de bizlere gösterdi ki önümüzde kat edecek çok uzun ve mesakkatli bir yol var. Ancak, gül dikensiz olmaz ve bizler de gülü hedefleyerek dikenleri de arkamızda bırakarak hedefe dogru hızlıca kosmanın gerektigine inananlar olmalıyız. Iste bu düsünceye sahip olan tüm yatırımcılarımızın bu projenin içinde yer alması gerektigini bir vesile tekrar hatırlatıyorum.

Savaş Uğurlu; Yurt dışındaki derneklere Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin yaklaşımları konusunda ne düşünüyorsunuz?

Ali Osman Akat; Türk nüfusunun yaklaşık yüzde %8 gibi bir rakamı yurtdışında yaşamaktadır. Bu nüfus ağırlıklı olarak Avrupa’da (Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Fransa, vs) ikamet ediyor. Bunun yanında Amerika’da ciddi bir nüfus ve öğrenci kitlemizin olduğu muhakkak, dolayısıyla her bölgede kurulmuş olan çeşitli sivil toplum kuruluşları var. Bu noktada siyasi erkin olması munasabeti ile Sayın Cumhurbaşkanımızın gittiği zaman oradaki vatandaşlarla bir araya gelmesi, oradaki organizasyonlarda Türkiye’deki gelişmeler hakkında bilgilendirmesi ve onların taleplerini dinlemesi önemli bir gelişmedir. Bu nedenle siyasi erkin özellikle yurtdışında kurulmuş olan sivil toplum kuruluşlarına bakışlarını müspet ve doğru buluyoruz.

YouTuber Ali Abdülselam Yılmaz: Çok heyecanlandımÖnceki Haber

YouTuber Ali Abdülselam Yılmaz: Çok heye...

İşte et benlerinden kolayca kurtulma yöntemiSonraki Haber

İşte et benlerinden kolayca kurtulma yön...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!